18.12.2015

SPOTKANIE WIGILIJNE

W dniu 18 grudnia 2015 roku uczestnicy i kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Końskich spotkali się na wspólnej wigilii ze Starostą Koneckim - Bogdanem Soboniem, Zastępcą Dyrektora PCPR - Urszulą Przygodzką, Prezesem TWRP „Wszechnica Konecka” - Szymonem Białym, Sekretarz TWRP - Moniką Plaskotą oraz księdzem - Hubertem Biegajem z parafii Świętego Mikołaja.

Spotkanie wigilijne rozpoczęło się od recytacji przez uczestników Rafała Saka i Joanny Kucharczyk wiersza księdza Jana Twardowskiego „Dlaczego jest Boże Narodzenie”. Ksiądz Hubert przeczytał fragment Ewangelii o Narodzeniu Pańskim. Starosta Konecki przekazał wszystkim uczestnikom spotkania warsztatu i ich rodzinom życzenia świąteczne. Podkreślił jak ważna jest rola rodziny w dzisiejszym świecie. Wspólne spożywanie potraw, śpiewanie kolęd, wprowadziły wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój bożonarodzeniowy. Był to dzień szczególny, w którym panowała atmosfera spokoju, radości i zrozumienia.
Opublikował: Paweł Goraj; 14.01.2016

30.11 – 12.12.2015

ZIMOWY OBÓZ SPORTOWY - ZAKOPANE

W dniach od 30 listopada do 12 grudnia w Pensjonacie Maria Zakopane odbył się zimowy obóz sportowy Olimpiad Specjalnych Polska - Świętokrzyskie, w którym uczestniczyło 110 osób, w tym 90 osób niepełnosprawnych.
Klub Olimpiad Specjalnych „OLIMPIJCZYK” działający przy Warsztacie Terapii Zajęciowej reprezentowało pięciu zawodników: Mateusz Baczewski i Łukasz Owczarek, którzy na co dzień są uczestnikami warsztatu oraz Jarosław Iwański, Paweł Korczak i Jacek Kędzierski – mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Pilczyckiej. Jedni uczyli się a inni doskonalili jazdę na nartach na tyle na ile pozwalały warunki pod okiem trenera Jacka Janusa.
Opublikował: Paweł Goraj; 21.12.2015

20.11.2015 r.

ŚWIĘTOKRZYSKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO OLIMPIAD SPECJALNYCH - OPATÓW 2015

W dniu 20 listopada 2015 r. w Opatowie odbył się Świętokrzyski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych. Kub Olimpiad Specjalnych „OLIMPIJCZYK” działający przy WTZ w Końskich reprezentowało trzech zawodników. Po Ceremonii Otwarcia podczas, której odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi Olimpiad Specjalnych oraz złożenie przez zawodników przysięgi olimpijskiej przystąpiono do gier obserwowanych, które pozwoliły na ustalenie grup sprawnościowych. Reprezentacja Klubu „OLIMPIJCZYK”:
- Mateusz Baczewski – I miejsce i złoty medal
- Łukasz Owczarek – III miejsce i brązowy medal
- Marcin Wójcik – V miejsce – dla Marcina były to drugie zawody w ramach Olimpiad Specjalnych i pierwsze w tenisie stołowym.
Trener – Eliza Skorupa,
Kierownik ekipy – Katarzyna Korzekwa,
Oprócz zawodników do Opatowa pojechała również grupa kibiców w składzie: Andrzej Dańka, Barbara Zagdańska i Karol Piotrowski pod opieką p. Ani Gontek. Zawodnikom GRATULUJEMY! a kibicom DZIĘKUJEMY.
Opublikował: Paweł Goraj; 24.11.2015

16.10.2015

ŚWIĘTOKRZYSKI MITING PŁYWACKI OLIMPIAD SPECJALNYCH BUSKO-ZDRÓJ

W dniu 16 października zawodnicy Klubu Olimpiad Secjalnych "Olimpijczyk" działającego przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Końskich wzięli udział w Świętokrzyskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych w Busku-Zdroju, którego organizatorem był Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Świętokrzyskie oraz Klub Olimpiad Specjalnych "Grom". W zawodach startowało 70 zawodników z 16 klubów naszego regionu. Klub reprezentowali:

Helena Piec - 25 m ze sprzętem - II miejsce

Krzysztof Łyczkowski
- 25 m stylem dowolnym - I miejsce,
- 25 m stylem klasycznym - III miejsce

Łukasz Owczarek
- 50 m stylem dowolnym - II miejsce
- 25 m stylem klasycznym - IV miejsce

Mateusz Baczewski
- 25 m stylem klasycznym - I miejsce
- 25 m stylem Grzbietowym - V miejsce

Trener - Eliza Skorupa
Kierownik ekipy - Katarzyna Korzekwa
Gratulujemy i dziękujemy!!!
Opublikował: Paweł Goraj; 22.10.2015

07.10.2015

SPOTKANIA TEATRALNE KAŁKÓW – GODÓW 2015

Dzień 7 października, bez wątpienia był dla nas dniem wyjątkowym, gdyż właśnie tego chłodnego lecz słonecznego dnia rozpoczęły się VI Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych Kałków-Godów 2015 pt.: „Baśnie, bajki, bajeczki”. W sali widowiskowej – Auli Św. Jana Pawła II panowała gorąca i podniosła, można by rzec świąteczna atmosfera, bo rzeczywiście było to święto; wspaniałe święto sztuki i przekraczania bariery niepełnosprawności. Na scenie zaprezentowały się grupy teatralne z dwóch województw: świętokrzyskiego i mazowieckiego. I tym razem nasi artyści wykazali się kunsztem artystycznym, co potwierdził werdykt jury…II miejsce! Gratulujemy, gratulujemy – ciężka praca przyniosła owoce i mobilizację do dalszego doskonalenia.
Opublikował: Paweł Goraj; 22.10.2015

02.10.2015

OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TWÓRCZOSĆI OSÓB NIPEŁNOSPRAWNYCH „ROZŚPIEWANA JESIEŃ”

Nie rywalizacja, ale wspólna zabawa i możliwość zaprezentowania talentu są zawsze najważniejsze na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych "Rozśpiewana Jesień", który po raz dziesiąty odbył się w auli kina "Włókniarz" w Tomaszowie Mazowieckim. Rafał Sak - Nasz rewelacyjny solista, w całej krasie pokazał swoje umiejętności wokalne. Owacjom nie było końca, cała sala tańczyła, śpiewała i podziwiała talent artysty. Za rok planujemy zrobić podobne show.

Opublikował: Paweł Goraj; 22.10.2015

06-10.09.2015

WYCIECZKA NA PÓŁWYSEP BORN

W dniach 6-10 września 2015 roku delegacja w składzie: Biały Szymon Prezes Zarządu TWRP „Wszechnica Konecka” , Pani Monika Plaskota – sekretarz Stowarzyszenia, Barbara Zbylut – Kierownik WTZ oraz Magdalena Kalita – tłumacz, wraz z podopiecznymi: Edytą Bednarczyk, Wiesławem Podlewskim, Marcinem Wójcikiem, Rafałem Sakiem gościła w Niemczech. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na półwysep Born nad Morzem Bałtyckim, gdzie Warsztat w Quedlinburgu posiada pensjonat. Przyjaciele z Niemiec przygotowali bogaty program: zwiedzanie oceanarium i zabytkowego rynku w mieście Stralsund, rejs kutrem rybackim, poznawanie malowniczych okolic półwyspu. Z kolei w dniu 7 września zorganizowaliśmy „Dzień Polski”. Były potrawy regionalne (pierogi, kapusta grochem, smalec, chleb, ciasta domowe) – ale również materiały promocyjne z naszego województwa i powiatu. Podopieczni w strojach ludowych serwowali przygotowane smakołyki. W trakcie wizyty odbyły się rozmowy Prezesa Szymona Białego z Andreasem Lobelem - Dyrektorem Warsztatu w Quedlinburgu na temat dalszej współpracy naszych placówek. Zaproszono niemieckich przyjaciół do złożenia rewizyty w powiecie koneckim w 2016 roku. Nasi podopieczni byli zachwyceni pobytem, poznali nowych przyjaciół, zobaczyli wspaniałe miejsca i piękną nadmorską przyrodę.
Opublikował: Paweł Goraj; 07.10.2015

23.09.2015

NASZA COROCZNA „PIELGRZYMKA” NA JASNĄ GÓRĘ

Zwiedzanie sanktuarium na Jasnej Górze zaczęliśmy od udziału we Mszy Świętej, po której mieliśmy okazję zobaczyć zasłonięcie Cudownego Obrazu, następnie posiłek i zakup pamiątek. Znalazł się też czas na spacer i lody.
Opublikował: Paweł Goraj; 06.10.2015

15-20.06.2015

DELEGACJA ZE STOWARZYSZENIA LEBENSCHILFE Z QUEDLINBURGA

W dniach 15-20 czerwca 2015 roku w powiecie koneckim przebywała delegacja z Niemiec – Nasi przyjaciele ze Stowarzyszenia Lebenschilfe z Quedlinburga, które podobnie jak WTZ zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym. Delegacja liczyła 7 osób. Tym razem chcieliśmy Naszym gościom pokazać południe kraju i zaprosiliśmy ich do Zakopanego. W programie wizyty był udział w spotkaniu przygotowanym przez górali – degustowano regionalne potrawy, słuchano góralskiej muzyki. Nasi goście mogli podziwiać panoramę zimowej stolicy Polski ze szczytu Kasprowy Wierch. Byliśmy wspólnie na Gubałówce i zakopiańskich skoczniach. W czwartym dniu pobytu zorganizowane zostały integracyjne zajęcia z naszymi podopiecznymi, podczas których powstały samodzielne prace plastyczne.

W piątek goście zostali zaproszeni przez Szymona Białego – prezesa TWRP na uroczysty obiad. Podczas spotkania była okazja do rozmów co do dalszej współpracy. Opiekunowie z Quedlinburga mówili o modelu pomocy niepełnosprawnym, który sprawdza się w Niemczech. W spotkaniu wzięła udział Sekretarz TWRP - Monika Plaskota i Barbara Zbylut – kierownik WTZ. Hinrisch Warnecke – dyrektor techniczny warsztatu w Quedlinburgu zaprosił naszych podopiecznych do Niemiec w miesiącu wrześniu. Odwiedzimy wyspę Born nad morzem Bałtyckim, gdzie Lebenschilfe prowadzi małe pensjonaty. Zaplanowaliśmy wspólnie, że zorganizujemy dzień polski i niemiecki, podczas których podopieczni sami przygotują potrawy narodowe. Będzie to również doskonała promocja powiatu koneckiego za granicami naszego kraju.
Opublikował: Paweł Goraj; 26.08.2015

29-30.05.2015

ŚWIĘTOKRZYSKIE LETNIE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH

W dniach 29-30 maja 2015 roku w Sandomierzu, odbyły się Świętokrzyskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, których organizatorem był Klub Sportowy Olimpiad „Niepokonani” działający przy Ośrodku Rehabilitacyjno - Edukacyjnym „Radość Życia” w Sandomierzu. W zawodach uczestniczyło 200 zawodników z 17 ośrodków. Rywalizowali oni w takich dyscyplinach jak: kolarstwo, biegi przełajowe, lekkoatletyka. Warsztat Terapii Zajęciowej w Końskich reprezentował macierzysty Klub „Olimpijczyk , działający przy naszym WTZ. Nasi zawodnicy próbowali swoich sił w lekkiej atletyce, a efekty to: Mariusz Garbacz – III miejsce w biegu na 100 m. Łukasz Owczarek – I miejsce w skoku w dal oraz V miejsce w biegu na 200 m oraz Edyta Bednarczyk – III miejsce w skoku w dal oraz V miejsce w biegu na 100 m Helena Piec – I miejsce w rzucie piłeczką oraz V miejsce w skoku w dal Andrzej Dańka – I miejsce w rzucie piłeczka oraz III miejsce w biegu na 50 m Marcin Wójcik – I miejsce w skoku w dal oraz II miejsce w biegu na 100 m Sukcesy naszych podopiecznych, to efekt ich osobistych pasji oraz systematycznej pracy prowadzonej w ramach zajęć sportowych przez instruktorów terapii.
Opublikował: Paweł Goraj; 25.08.2015

26.05.2015

XII OGÓLNOPOLSKI PIKNIK MUZYCZNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W TRZEBINI

W dniu 26.05.2015 roku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Końskich brał udział w XII Ogólnopolskim Pikniku Muzycznym Osób Niepełnosprawnych w Trzebini. Byliśmy tam po raz dwunasty, a Rafał Sak za brawurowe wykonanie piosenki pt. „Radarowy” zdobył I miejsce i otrzymał aplauz licznie zgromadzonej publiczności. Niewątpliwy sukces naszego uczestnika Rafała cieszy nas wszystkich, tym bardziej, że osiągnięty na obcym terenie. Rafał swój talent szlifuje pod bacznym okiem instruktora terapii Pani Zofii Gutswy.
Opublikował: Paweł Goraj; 25.08.2015

15.05.2015

XXIV FESTIWAL PIOSENKI – SKARŻYSKO 2015

W dniu 20.05.2015r w Skarżysku Kamiennym, odbył się XXIV Festiwal Piosenki – Skarżysko 2015. W Festiwalu, który jest – jak to określają organizatorzy radosnym spotkaniem integracyjnym osób niepełnosprawnych, wziął udział po raz kolejny nasz zespół artystyczny „Arabeska” i zaprezentował swój program artystyczny. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury wystąpiło 158 osób z placówek województwa świętokrzyskiego. Nasi artyści, a byli wśród nich debiutanci jak: Rafał Sak, Paulina Czerczak, Dawid Kołtonowski i Edyta Bednarczyk, dostarczyli widzom niezapomnianych wrażeń, wykonując utwór pt. „W siną dal”
Opublikował: Paweł Goraj; 25.08.2015

19-20.02.2015

WIZYTA W NIEMCZECH

W dniach 19-20 luty 2015 roku delegacja Warsztatu Terapii Zajęciowej przy TWRP„ Wszechnica Konecka" w składzie : Barbara Zbylut, Leszek Makuch, Mateusz Baczewski, Zbigniew Tatar i Anna Sykuła (nauczyciel j. niemieckiego ZSP Nr 1) uczestniczyła w obchodach 25 – lecia zaprzyjaźnionego, niemieckiego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Quedlinburgu, prowadzonego przez Stowarzyszenie „Lebenshilfe" („Pomoc życiowa"). Delegacja spotkała się ze wszystkimi uczestnikami, kadrą niemieckich warsztatów i władzami powiatu Quedlinburg. Kierownik Barbara Zbylut wraz z podopiecznymi, przekazała list gratulacyjny od Prezesa TWRP „Wszechnica Konecka" Szymona Białego, z życzeniami i podziękowaniem za wieloletnią współpracę. Delegacja zwiedziła fabrykę sprzętu rehabilitacyjnego, której właściciel pan Ronald Steinke wyraził chęć przekazywania używanego sprzętu dla naszych podopiecznych.
Opublikował: Paweł Goraj; 25.08.2015

19.12.2014

WIGILIA WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ

W dniu 19 grudnia 2014 roku uczestnicy i kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Końskich spotkali się na wspólnej wigilii ze Starostą Koneckim Bogdanem Soboniem, Dyrektor PCPR Urszulą Przygodzką, Prezesem TWRP „ Wszechnica Konecka" Szymonem Białym oraz Sekretarz TWRP Moniką Plaskotą. Spotkanie wigilijne zaczęło się od przeczytania fragmentu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim przez jednego z uczestników WTZ Krzysztofa Łyczkowskiego. Potem nastąpiły życzenia i wspólne kolędowanie. Starosta podkreślił jak ważne jest podtrzymywanie tradycji łamania się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd. Powiedział także, że Warsztat Terapii jest jak rodzina ta, która mimo codziennych trudności powinna się wzajemnie wspierać.
Opublikował: Paweł Goraj; 25.08.2015

15.09.2014

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA

Korzystając z pięknej pogody uczymy się jeździć na rowerach trójkołowych. Wbrew pozorom to nie jest takie proste ale dla naszych uczestników nie ma rzeczy niemożliwych, jest lista kolejkowa bo rowery tylko trzy a chętni prawie wszyscy za to frekwencja na zajęciach rehabilitacyjnych 100%. Jest przy tym mnóstwo radości i zabawy. Oczywiście nauka odbywa się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Obowiązują kaski i kamizelki odblaskowe choć upadki też były, w myśl zasady „jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz”.
Opublikował: Paweł Goraj; 20.10.2014

14.09.2014

WTZ NA ŚWIĘTOKRZYSKICH DOŻYNKACH WOJEWÓDZIKICH W BUSKU ZDROJU

W niedzielę 14.09.2014 wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Końskich braliśmy udział w Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich, które odbywały się w Busku Zdroju. Patronat nad imprezą sprawował marszałek województwa Adam Jarubas. Pogoda dopisała, dzięki czemu na stadion, gdzie odbywały się główne obchody przybyły tłumy publiczności. Przybyli goście mogli obejrzeć wystawy płodów rolnych, stoiska poszczególnych powiatów, wystawę rolniczą i wiele innych. Na naszym stoisku także wiele się działo. Oprócz wystawy prac plastycznych naszych uczestników można było spróbować chleba ze smalcem i ogórkiem, pierogów, kapusty z grochem, wszystko własnej roboty. Jednak największym powodzeniem cieszyła się nasza dyżurna Czarownica, która czaruje i pozuje do zdjęć.
Opublikował: Paweł Goraj; 20.10.2014

03.09.2014

SPECJALISTYCZNE ROWERY OD FUNDACJI - ECO TEXTIL

W środę 03.09.2014 r. Fundacja ECO TEXTIL przekazała na potrzeby naszych uczestników trzy trójkołowe rowerki rehabilitacyjne w ramach programu „Rower dla niepełnosprawnego”.
W uroczystym przekazaniu wzięli udział podopieczni i pracownicy warsztatu oraz m.in. Krystyna Wojteczek przedstawicielka Fundacji ECO TEXTIL na województwo świętokrzyskie, kierownik WTZ Barbara Zbylut, Starosta Konecki Bogdan Soboń, Prezes TWRP „Wszechnica Konecka” Szymon Biały. W podziękowaniu Warsztat przekazał prace plastyczne dla Fundacji. Przekazane rowery ucieszyły wszystkich uczestników i na pewno pomogą w codziennej rehabilitacji.
                                                                                                                        Dziękujemy
fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich; Opublikował: Paweł Goraj; 20.10.2014

29.08.2014

CHWILA REFLEKSJI – WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA – MIEJSCA PAMIĘCI

W dniu 29.08.2014 r. grupa naszych uczestników odwiedziła Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu. Podopieczni mogli zobaczyć tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau w tym : fotografie dokumentalne, fotokopie dokumentów, modeli, rzeźb, także eksponaty historyczne między innymi: ubrania więźniarskie, prycze i inne sprzęty w jakie były wyposażone pomieszczenia więźniarskie, rzeczy odebrane deportowanym Żydom.
To była pierwsza wizyta warsztatu w Oświęcimiu , która na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Opublikował: Paweł Goraj; 20.10.2014

22.08.2014

RAZ NA LUDOWO

Tegoroczne Pałacowe Spotkania Osób Niepełnosprawnych w Rudzie Pilczyckiej odbyły się pod nazwą „Raz na ludowo”. W pięknym parku, przy słonecznej pogodzie i skocznej muzyce bawili się zarówno gospodarze jak i goście. Były wspólne tańce i śpiewy. Naszą placówkę reprezentował Krzysztof Łyczkowski, który wykonał dwie piosenki „Ach Te Twoje Oczy”, natomiast bardzo ekspresyjnym wykonaniem utworu „O! Hela” zespołu Piersi zachwycił publiczność. Wszyscy, którzy brali udział otrzymali z rąk Pani Dyrektor pamiątkowy dyplom oraz upominek.
Opublikował: Paweł Goraj; 8.10.2014

6.07.2014

WYSTAWA PRAC UCZESTNIKÓW ORAZ LOTERIA FANTOWA PODCZAS KUŹNIC KONECKICH

Jak co roku tak i podczas tegorocznej 15. edycji Kuźnic Koneckich, która odbyła się na terenie Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi wystawialiśmy prace naszych podopiecznych. Można było zobaczyć i zakupić obrazy wykonane różnymi technikami, kompozycje kwiatowe, anioły i wiele innych prac plastycznych. Mimo upalnej pogody stoisko odwiedziło bardzo wielu gości ale nie tylko po to aby obejrzeć prace osób niepełnosprawnych ale również aby spróbować szczęścia w Loterii Fantowej pn. „Wsparcie dla WTZ” zorganizowanej przez TWRP „Wszechnica Konecka”, która jest Jednostka prowadzącą WTZ. Koszt jednego losu wynosił 5 zł. i każdy los wygrywał. Udało się nam zebrać 2110 zł. za co wszystkim bardzo dziękujemy! Uzyskany dochód w całości został przeznaczony na wsparcie naszej placówki.
Opublikował: Paweł Goraj; 8.10.2014

15-21.06.2014

WIZYTA DELEGACJI Z QUEDLINBURGA

W czerwcu odwiedzili nas po raz kolejny nasi niemieccy przyjaciele z Quedlinburga. Przyjechali do Warszawy 15 czerwca, gdzie zostali przywitani przez Starostę Powiatu Koneckiego Bogdana Sobonia i Kierownika WTZ Barbarę Zbylut. Wszyscy wspólnie zwiedzali gmach Sejmu RP oraz Pałac Kultury i Stare Miasto. Goście zawitali do Końskich 17 czerwca, gdzie brali czynny udział we wspólnych zajęciach terapeutycznych. Miłym akcentem tej wizyty był pyszny obiad przygotowany przez naszych uczestników i opiekunów. Podejmowaliśmy nim oprócz naszych gości Prezesa TWRP „Wszechnica Konecka” Szymona Białego oraz Wiceburmistrza MiG Końskie Krzysztofa Jasińskiego. W pamięci długo pozostanie wspólna wycieczka do Sanktuarium na Świętym Krzyżu z niezapomnianym widokiem na rozległe gołoborze i widok Jeremiego Wiśniowieckiego, a także zwiedzanie fantastycznego Parku Rozrywki i Miniatur w Krajnie , gdzie z bliska mogliśmy oglądać Wieżę Eiffla, Statuę Wolności, Wodospad Niagara, Word Trade Center, Krzywą Wieżę w Pizie, wenecki Złoty Most, rzymskie Koloseum, Chiński Mur czy Watykan.
Opublikował: Paweł Goraj; 18.09.2014

13.06.2014

SPARTAKIADA SPORTOWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - "GOLGOTA ŚWIĘTOKRZYSKA 2014"

W dniu 13 czerwca 2014 r. uczestnicy naszej placówki wzięli udział w Spartakiadzie Sportowej Osób Niepełnosprawnych „Golgota Świętokrzyska 2014”, której organizatorem był Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Stykowie. Zawody odbywały się na terenie Sanktuarium w Kałkowie - Godowie i miały na celu popularyzację sportu wśród osób niepełnosprawnych jako jednej z metod uzyskania poprawy sprawności fizycznej potrzebnej w codziennym życiu. W zawodach uczestniczyli Sebastian Gontek, Zbigniew Tatar, Łukasz Owczarek, Mateusz Baczewski, Marek Okła, Mariusz Garbacz, Piotr Fabicki-Krakowiak, Kamil Majchrzak, Małgorzata Zalas, Helena Piec. Konkurencje w których startowaliśmy:
- piłka nożna 5-osobowa,
- rzut lotka do tarczy,
- ringo,
- przeciąganie liny.
Przewidziano także konkurencje dla opiekunów: rzut wałkiem do ciasta oraz wyścigi w workach. Organizatorzy zapewnili nam dużo atrakcji, emocji i zabawy. Po zakończeniu zmagań sportowych był czas na zwiedzanie Sanktuarium i kilka pamiątkowych zdjęć.
Opublikował: Paweł Goraj; 18.09.2014

6.06.2014

IX OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - TOMASZOWIADA 2014

W dniu 6 czerwca 2014 r. na Stadionie Lekkoatletycznym OSiR w Tomaszowie Maz. odbyła się już IX Ogólnopolska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych - TOMASZOWIADA 2014 zorganizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodzin Dzieci Niepełnosprawnych. W zawodach wzięło udział 10 naszych zawodników: Ewa Majkrzak, Barbara Zagdańska, Helena Piec, Dawid Kołtonowski, Zbigniew Tatar, Mateusz Baczewski, Łukasz Owczarek, Mariusz Garbacz, Marek Okła i Wiesław Zuchmański, którzy startowali w następujących konkurencjach: bieg na 50m, bieg na 200m, skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz warcaby. Impreza odbyła się przy pięknej i słonecznej pogodzie a zakończyła się wspólnymi tańcami.
Opublikował: Paweł Goraj; 18.09.2014

23.05.2014

INTEGRACYJNY PIKNIK MUZYCZNY - TRZEBINIA 2014

W tym roku już po raz jedenasty odbył się Ogólnopolski Piknik Muzyczny Osób Niepełnosprawnych w Trzebini. Do udziału w spotkaniu zgłosiło się 19 zespołów i solistów a wśród nich nie mogło oczywiście i nas zabraknąć. Podczas występów prezentowali się instrumentaliści, wokaliści, tancerze i różni inni rozmaici artyści o muzycznym zacięciu. Uroczystego otwarcia Pikniku dokonał Ks. Tadeusz Zaleski - Prezes Fundacji im. Brata Alberta. Podobnie jak w poprzednich latach spotkanie zgromadziło ponad 300 osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Nasz solista Mateusz Baczewski, jak zawsze porwał publiczność brawurowym wykonaniem piosenek. Gratulujemy udanego występu


A w drodze powrotnej trochę dodatkowych atrakcji…


Opublikował: Paweł Goraj

14.05.2014

FESTIWAL PIOSENKI SKARŻYSKO 2014

W środę 14 maja w Skarżysku już po raz dwudziesty trzeci odbył się Festiwal Piosenki Skarżysko 2014. W sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury spotkali się przedstawiciele 25 placówek szkolno-wychowawczych z terenu województwa świętokrzyskiego. Przybyła publiczność: koleżanki i koledzy wykonawców, ich opiekunowie, rodzice i zaproszeni goście - doskonale się bawiła. Razem z wykonawcami tańczyli i śpiewali, dopingowali każdego. Nasi artyści – Małgorzata Zalas i Wiesław Zuchmański porwali publiczność do śpiewu i tańca. Brawom nie było końca. Jak co roku jest to piękny, wzruszający i bardzo radosny festiwal.
Na zakończenie festiwalu wszystkie placówki biorące udział otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Opublikował: Paweł Goraj

25.04.2014

WYCIECZKA DO WARSZAWY - CENTRUM NAUKI KOPERNIK

W laboratoriach Centrum Nauki Kopernik mogą eksperymentować wszyscy. Wystawa stała składa się z kilkuset interaktywnych stanowisk w których można zaobserwować historię cywilizacji ludzkiej i jej najważniejsze wynalazki np. skąd bierze się prąd, jak działa telewizja, dlaczego ciasto rośnie na drożdżach, można tu wypróbować symulator trzęsienia ziemi albo zobaczyć instalację ukazującą portrety znanych osób zrobione z poruszających się pęcherzyków powietrza, np. Elvisa Presleya czy Marilyn Monroe. Również można spróbować stworzyć krótki film animowany i zobaczyć model ludzkiego szkieletu kostnego na rowerze… nie sposób wymienić wszystkich edukacyjnych atrakcji. Było super!!!
Opublikował: Paweł Goraj

29.04.2014

ART FRESH FESTIVAL - WARSZAWA

Jeden z obrazów naszego utalentowanego uczestnika Wiesława Zuchmańskiego został wysłany na Festiwal Sztuki Artystów Profesjonalnych do Warszawy. Komisja kwalifikacyjna festiwalu z zasady nie przyjmuje prac amatorów. Jednak obraz zrobił na artystach tak wielkie wrażenie, że bez żadnych warunków został umieszczony na wystawie w najbardziej ekskluzywnym hotelu, w Warszawie. Festiwal jest okazją do wzmocnienia relacji między odbiorcami, a twórcami sztuki. Tegoroczna wystawa zawierała prezentację młodych artystów na początku kariery, ale również autorów doświadczonych - profesjonalistów uznanych w Polsce i za granicą. Art Fresh Festival jest też uprzywilejowanym miejscem spotkań z kuratorami, marszandami, kolekcjonerami, z osobami wrażliwymi na sztukę. Jesteśmy dumni, że wśród Naszych uczestników jest taki wspaniały artysta. Serdecznie gratulujemy Wiesławowi i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy również opiekunowi Piotrowi Salacie, gdyż to jego zasługa, że obrazy Wiesława trafiają do coraz szerszej publiczności polskiej i zagranicznej.Nasz artysta i jego dzieło.

Opublikował: Paweł Goraj

10.02.2014

KONECKA GALA SPORTU

Od kilku lat samorząd miasta i gminy Końskie na początku roku nagradza najlepszych sportowców, trenerów i przyjaciół sportu statuetkami. Z dumą przyjęliśmy wiadomość, iż uczestnicy naszego WTZ, którzy jednocześnie są zawodnikami Klubu Olimpiad Specjalnych „Olimpijczyk”, znaleźli się w gronie tych najlepszych. Mateusz Baczewski i Łukasz Owczarek od lat stają na podium za swe osiągnięcia sportowe. Łukasz - pływa, gra w koszykówkę, Mateusz - pływa, gra w tenisa stołowego, koszykówkę, uprawia narciarstwo zjazdowe. Wygrywa wojewódzkie turnieje. Został zakwalifikowany na zawody Olimpiad Specjalnych w pływaniu, które odbędą się pod koniec marca 2014 roku w Monaco. Także drużyna piłki koszykowej Klubu Olimpiad Specjalnych "Olimpijczyk” w Końskich trenowana między innymi przez naszą wspaniałą rehabilitantkę Elizę Skorupę, otrzymała wyróżnienie w kategorii najlepsza drużyna. Wszystkim szczerze gratulujemy sukcesów.


Fot. Marzena Kądziela; Opublikował: Paweł Goraj

9.12.2013

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „MOJE MARZENIA”- KIELCE

W Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach uroczyście podsumowano VI edycję konkursu artystycznego "Moje marzenia", zorganizowanego przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego. Skierowany był on do uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz mieszkańców domów pomocy społecznej z terenu województwa świętokrzyskiego. Na konkurs zgłoszono aż 400 prac, z których komisja konkursowa wybrała 30 najlepszych. Z dumą przyjęliśmy wiadomość iż nasi uczestnicy znaleźli się w gronie laureatów. Wiesław Zuchmański w kategorii „Malarstwo i witraż” zajął I miejsce, a Grzegorz Jakubowski w tej samej kategorii miejsce III. Gratulujemy sukcesu zarówno uczestnikom jak i instruktorowi Piotrowi Salacie, pod okiem którego powstały nagrodzone prace.
Opublikował: Paweł Goraj

22.11.2013

WERNISAŻ WIESŁAWA ZUCHMAŃSKIEGO

To była bardzo uroczysta chwila, gdy sala wystawowa Galerii "DeK" MGDK w Końskich wypełniła się widzami, którzy z zapartym tchem oglądali namalowane przez naszego uczestnika Wiesława Zuchmańskiego obrazy. Przybyli znajomi, p. kierownik, kadra i koledzy z WTZ, burmistrzowie: Michał Cichocki i Krzysztof Jasiński oraz konecczanie ciekawi malarstwa Wiesława. Nie zabrakło również Piotra Igora Salaty naszego instruktora pracowni plastycznej – artysty malarza, krytyka sztuki i odkrywcy talentu Wiesława. To dzięki jego usilnym staraniom i determinacji ten wernisaż nabrał wyjątkowego charakteru. Galeria zaprezentowała dojrzałe, znakomicie "przyprawione" emocjami i wizjami twórczymi obrazy sakralne, maski szamanów, twarze z błyskiem w oku, scenki rodzajowe. Tak o samym artyście wyraził się Piotr: „Wiesio Zuchmański to malarz kolorysta. Nigdy, nigdzie i u nikogo nie uczył się malarstwa. Nawet nie orientuje się w historii sztuki. Sam doszedł do wszystkiego. Odkrył "fowizm" i moim zdaniem dorównał mistrzom fowizmu, który w sztuce funkcjonuje od dawna. Niebywały człowiek- fascynujący i tajemniczy. To kraina łagodności i pokory. Człowiek uprzejmy i delikatny. Piękny i ujmujący. Niebywałe zjawisko - perła malarz, ArtBrut czyli sztuka naiwna, niepełnosprawnych - to pojęcie, które Wiesio przekracza gdyż jego malarstwo jest prawdziwie ciekawe i godne uwagi. Nawet jeśli oglądającym obrazy się nie podobają - doceńcie indywidualizm i brak jakichkolwiek wpływów w jego czystym przekazie wydobywającym się z wnętrza tego artysty”.Opublikował: Paweł Goraj

29.10.2013

VIII OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI MUZYCZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH TOMASZÓW MAZOWIECKI

W dniu 4.10.2013 r. w kinie „Włókniarz” w Tomaszowie Mazowieckim przywitaliśmy jesień piosenkami i przedstawieniami muzycznymi w wykonaniu zaprzyjaźnionych nam WTZ–ów z całej Polski. Nasi artyści – Małgorzata Zalas i Krzysztof Łyczkowski - uczestnicy VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Muzycznej Osób Niepełnosprawnych sprawili, że w piątek 4 października jesień w Tomaszowie rozprysła barwami radości, przyjaźni i dobrej zabawy. To duże przeżycie, szczególnie dla Małgorzaty która była debiutantką. Nasz występ został owacyjnie przyjęty i zaowocował wyróżnieniem. Gratulacje!!!

Opublikował: Paweł Goraj

29.10.2013

WYCIECZKA DO KUROZWĘK

To już nasza kolejna bardzo miła i pouczająca wycieczka. Nazwa miejscowości Kurozwęki, czyli Kur dżwięki według legendy wywodzi się od koguta, którego głośne pianie pozwoliło odnaleźć się drużynie książęcej, zagubionej podczas polowania w okolicznych puszczach. Po latach zaniedbań i dewastacji na początku lat 90-ych XX wieku zamek powrócił w ręce prywatne i odtąd z wolna przywracany jest do stanu świetności przez potomka przedwojennych właścicieli, który wraz z rodziną mieszka w niewielkim dworku położonym tuż obok starej rezydencji.Jest to bardzo ciekawe miejsce - oprócz zwiedzania zamku, można zobaczyć niezwykle atrakcyjną hodowlę bizonów amerykańskich, jedną z największych w Europie. Stado liczące już ponad 80 sztuk można obserwować po wykupieniu przejażdżki ciągnikowozem.

W cenie biletu wliczone jest zwiedzanie mini ZOO, bardzo sympatycznego miejsca, a w nim m.in: wietnamskie świnki zwisłobrzuche, rodzina dzików, lama, osioł, wielbłąd dwugarbny "Tytus", a także strusie, kozy, ptactwo ozdobne i inne.


Z powodu zabłoconych ścieżek, labiryntu z konopi niestety nie udało się nam zwiedzić.

Ale niektórym udało się ujeździć bizona… jak widać nie było to proste zadanie :)

W lochach... i pałacowych komnatach...

Obiad w pałacowych komnatach smakował po królewsku, tym bardziej że serwowany był stek z bizona.


Czas upłynął szybko, trzeba wracać do domu …pozostają wspomnienia.


Opublikował: Paweł Goraj

02-08.06.2013

WIZYTA DELEGACJI NIEMIECKIEJ

Tegoroczna wizyta naszych przyjaciół jak zawsze była ciekawym wydarzeniem dla Nas wszystkich. Były wspólne zajęcia dydaktyczne, wyjazdy, wycieczki, a pobyt tradycyjnie zakończył się wspólną zabawą i ogniskiem w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Zwiedzaliśmy Wawel, Rynek Krakowski, Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim, oraz Święty Krzyż. Również władze naszego powiatu, spotkały się z delegacją osób niepełnosprawnych i ich opiekunami z zaprzyjaźnionego powiatu Harz. Delegację z Quedlinburga - 7 osób, w tym 5 osób niepełnosprawnych i 2 opiekunów przywitał Bogdan Soboń – Starosta Konecki, Wicestarosta Konecki – Andrzej Marek Lenart, oraz Sekretarz Powiatu – Roman Struzik. Starosta, na spotkaniu opowiadał miedzy innymi, o statuetkach przyznawanych przez polską policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa - nagrodach „Koziołka”.
Nasi goście z zapartym tchem zwiedzali zabytkowy Kraków, wszak to jedno z piękniejszych miast nie tylko w Europie.


Piękne widoki w Grotach Nagórzyckich rekompensowały uczucie zimna panujące zwykle w takich miejscach.Pogoda dopisała, jedzenie było przednie, towarzystwo doborowe, więc pobyt w Maleńcu był miłym akcentem na pożegnanie.
Mateusz z Łukaszem postarali się o dobrą muzykę, a tańce zakończyły udany pobyt naszych gości.Komunikację z naszymi gośćmi umożliwiła nam p. Anna Sykuła - germanistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich. Bardzo Dziękujemy!

Opublikował: Paweł Goraj

05.07.2013

OGÓLNOPOLSKI PIKNIK MUZYCZNY W TRZEBINI

Pomimo niesprzyjającej pogody zabawa na pikniku była wyśmienita. Bawiliśmy się pod gołym niebem, a Nasz solista Krzysztof Łyczkowki zaczarował publiczność - szczególnie panie, brawurowym wykonaniem piosenki pt. „Ach te Twoje oczy”. Gospodarze zadbali by nikt się nie nudził, były zabawy rytmiczne i wspólny śpiew. Jak wszyscy, którzy brali udział w konkursie otrzymaliśmy dyplom, statuetkę i nagrody.

Opublikował: Paweł Goraj

14-19.04.2013

WYJAZD DO QUEDLINBURGA – NIEMCY

Kolejny raz, w ramach współpracy z niemieckim powiatem Harz, grupa naszych uczestników wyjechała do Quedlinburga. W grupie „szczęśliwców” znaleźli się Ci którzy dotychczas nie mieli okazji być u naszego zachodniego sąsiada. Byli to: Sebastian Gontek, Łukasz Owczarek, Wiesław Zuchmański, Mateusz Baczewski, Piotr Zięba i Kamil Majchrzak z mamą.Wspólne pakowanie tacek do grillowania, Wiesław poradził sobie doskonaleZwiedzanie i spacery są zawsze nieodłącznym elementem programu pobytu w QuedlinburguPo trudach zwiedzania czas na odpoczynek

Prace naszych uczestników z dumą prezentuje p. kierownik. Nie tylko zdobią galerię ale również są przeznaczone do sprzedaży.


Nic tak wspaniale nie integruje jak wspólny taniec
Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile i do zobaczenia w Polsce…


Opublikował: Paweł Goraj

22.04.2013

XXII FESTIWAL PIOSENKI SKARŻYSKO 2013

Już po raz dwudziesty odbył się Festiwal Piosenki Skarżysko 2013. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury przed publicznością wystąpili reprezentanci 28 jednostek z terenu województwa świętokrzyskiego. Widownia doskonale bawiła się wspólnie z artystami. Nasz uczestnik Krzysztof Łyczkowski oczarował wszystkie panie wykonaniem piosenki p.t. „Ach te Twoje oczy”.
Opublikował: Paweł Goraj

Serdecznie zapraszamy !


Wydarzenia WTZ - poprzednie lata 2013 - 2015
Wydarzenia WTZ - poprzednie lata 2009 - 2012