15.05.2012

WTZ NA PIKNIKU MUZYCZNYM

Już po raz dziewiąty Fundacja im. Brata Alberta wraz z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Trzebini, zorganizowała Ogólnopolski Piknik Muzyczny. W wietrzny majowy czwartek kilkanaście zespołów z całej Polski zaprezentowało swoje talenty muzyczne, taneczne i wokalne. Nas też nie mogło zabraknąć na tej prestiżowej imprezie. Zabawa była wyśmienita, a nasz wokalista Mateusz Baczewski wyśpiewał III miejsce.


Pani Ania z uczestnikami - Izą i Zbyszkiem z dumą wtórowała Mateuszowi ...
a koledzy zadbali o pamiątkowe zdjęcie z artystą.


20.12.2011

WIGILIA

Rok 2011 zbliża się ku końcowi, a my - aby tradycji stało się zadość, przy stole wigilijnym łamiąc się opłatkiem, życzymy sobie nawzajem samych dobrych i szczęśliwych dni w Nowym 2012 roku i dziękujemy za ten który już minął.
15.12.2011

WYSTAWA PRAC UCZESTNIKÓW W DOMU POSELSKIM

W dniu 15 grudnia 2011 roku na zaproszenie Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, nasz WTZ zaprezentował swój dorobek artystyczno - plastyczny wyeksponowany w Domu Poselskim. Przygotowaliśmy cały wachlarz prac malarskich, oraz plastyczno - dekoracyjnych. Różnorodność form wystawy cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale największe zaciekawienie wzbudziły „stroiki świąteczne” i prześliczne choinki zrobione z naturalnego tworzywa jakim były szyszki i sizal. Wystawę odwiedzało wielu posłów, wśród których można było spotkać Marzenę Okłę - Drewnowicz, Mirosława Pawlaka, Jan Cedzyńskiego, Marka Biernackiego, Jagnę Marczułajtis, Marka Gosa, Lucjana Pietrzczyka, Eugeniusza Kłopotka. Patronat wystawy objęło Starostwo Powiatowe w Końskich, które w osobie starosty Bogdana Sobonia, burmistrza Miasta i Gminy Końskie Michała Cichockiego oraz przewodniczącego Rady Gminy Ruda Maleniecka Piotra Pałgana osobiście nam towarzyszyli.
16-21.10.2011

WYJAZD DO QUEDLINBURGA

W ramach współpracy naszego powiatu z niemieckim powiatem Harz, po raz trzeci kolejna grupa naszych uczestników wraz z p. kierownik i opiekunami wyjechała do pięknego, zabytkowego Quedlinburga. Każdy taki wyjazd to dla nas kolejne doświadczenia, poznajemy funkcjonowanie niemieckiego modelu opieki społecznej, jak również atrakcje turystyczneWspólna praca jest nieodłącznym elementem naszych spotkań


Kolorowe zajączki należy dokładnie spakować w pudełka a każde pudełko musi ważyć tyle samo, ... Helena zrobiła to bez problemu!

Nasi przyjaciele zapewnili nam również wiele dodatkowych atrakcji. W stadninie koni należało wykazać się nie lada umiejętnościami


Na wyciągu orczykowym też nie było łatwo. Hmm ... usiąść, czy nie?
Zwiedzaliśmy również ciekawe zakątki.
Przepiękny koncert z doborową muzyką ... miło posłuchać.
Zwiedzanie westernowego miasteczka.
A to już pożegnalny taniec. Do zobaczenia!.
Pani Ani Sykule z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1w Końskich bardzo dziękujemy za pracę tłumaczki, a naszemu kierowcy p. Leszkowi za bezpieczny powrót do domu.


10.10.2011

ROZSTRZYGNIECIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „MOJE MARZENIA”

01 grudnia 2011 r. w kieleckim kinie „Helios” odbyło się uroczyste wręczenie nagród w dorocznym konkursie plastycznym „Moje Marzenia” organizowanym przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego w Kielcach. Kolejny raz z dumą odbieraliśmy wyróżnienie, tym razem otrzymał je Wiesław Zuchmański za pracę namalowaną farbami akrylowymi „Maskarada”. Uroczyste wręczenie nagród połączono z promocją książki Jasia Meli „Poza Horyzonty”. Z tej okazji Jaś wygłosił niezwykle interesujące przemówienie, w którym między innymi poruszył temat niepełnosprawności. Spotkanie uświetniły występy artystyczne niepełnosprawnych artystów. Całość spotkania zakończono poczęstunkiem przygotowanym przez organizatorów.


Wyróżniona praca … i jej autor, z dumą odbiera nagrodę07.10.2011

VI Ogólnopolski Przegląd Twórczości Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „ROZŚPIEWANA JESIEŃ 2011”

Przegląd ten ma już sześcioletnią tradycję i odbywa się w Tomaszowie Mazowieckim. Od samego początku istnienia tego przeglądu zaszczycamy go swoją obecnością i staramy się rozśpiewać czasem szare i ponure jesienne dni. Tym razem zrobił to Mateusz który „porwał” publiczność do wspólnego śpiewania. Było super !!!
28.09.2011

WYPIEKANIE CHLEBA

Ciepłe dni sprzyjają urozmaicaniu terapii, korzystamy więc z okazji aby zdobyć dodatkową wiedzę, i jednocześnie nacieszyć się tym jakże niecodziennym widokiem…Od samego początku uczestniczyliśmy w procesie wypieku chleba. Pan Piotr Sosnowski z Cisownika cierpliwie tłumaczył, jak krok po kroku wykonywać kolejne czynności...


A to właśnie efekt ... palce lizać, szkoda że nie wszyscy mają okazję spróbować jak smakuje taki chleb ...
06.09.2011

WYCIECZKA DO WARSZAWY

Lubimy aktywnie wypoczywać i zwiedzać wszystkie zakątki naszego kraju. Każdy wyjazd, oprócz przyjemności zwiedzania owocuje miłymi wspomnieniami.03-09.06.2011

WIZYTA NASZYCH PRZYJACIÓŁ Z NIEMIEC

Po raz trzeci grupa osób niepełnosprawnych z niemieckiego miasta Quedlinburg wraz z opiekunami odwiedziła naszą placówkę. Tegoroczna wizyta jak zawsze była miłym i ciekawym wydarzeniem, nie brakowało atrakcji i wspólnych zajęć warsztatowych w naszym WTZ.

Tradycją stała się wymiana doświadczeń podczas pracy


Stojące na stoliku piękne bukiety to efekt wspólnej pracy. Tuż obok przygotowane prezenty - niespodzianki.


Wspólna wycieczka do zabytkowego Sandomierza


Ognisko w Cieklińsku.
Pani Ewo! Dziękujemy za gościnę!


Pożegnanie w Sielpi - śpiewająco i tanecznie. Towarzyszyła nam młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Końskichi wraz z opiekunką panią Dorotą Dudą.


Pani Ani Sykule dziękujemy za pracę tłumaczki.
Do zobaczenia we wrześniu, tym razem w Quedlinburgu.25.05.2011

Ogólnopolski Piknik Muzyczny, Trzebinia 2011

Publiczność w Trzebini doskonale zna nasz zespół „ARABESKA”. Każdego roku na Ogólnopolskim Pikniku Muzycznym prezentujemy swój dorobek artystyczny. Tym razem brawurowo zagrali w duecie fletowym - Grzegorz Jakubowski i Wiesław Zuchmański - za co otrzymali wyróżnienie. Niewtajemniczonych informujemy iż wykonywany repertuar był bardzo trudny. Gratulujemy !!!


Radość z wyróżnienia i otrzymanej nagrody.
14.12.2010

Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Moje marzenia”

Bardzo miło uczestniczyć w takich uroczystościach. Kolejny raz odnieśliśmy sukces.
Tym bardziej się cieszymy, gdyż nasze prace zostały zauważone i wyróżnione przez jury z pośród prawie 300 prac konkursowych. Nasz WTZ zaprezentował aż 17 obrazów wykonanych różną techniką. W konkursie udział wzięli: Grzegorz Jakubowski, Mariusz Garbacz, Rafał Łabędowicz, Mateusz Baczewski, Piotr Fabicki-Krakowiak, Iwona Górka, Wiesław Zuchmański, Sebastian Gontek, Andrzej Kubka, Helena Piec, Konrad Pająk.
Rozstrzygnięcie konkursu którego organizatorem był Urząd Marszałkowski w Kielcach odbywało się w Sali Kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury.

Piotr z dumą odbiera nagrodę za II miejsce
w kategorii malarstwo
Praca Sebastiana-II miejsce w kategorii
inne techniki artystyczne

Wyróżniona praca i jej autor – Wiesław
Kategoria-grafika i rysunek
Iwona obok swojej pracy konkursowej.
Może następnym razem się uda :)


30.11.2010

Wizyta w Quedlinburgu

W dniach od 24 do 30 listopada 2010 grupa naszych podopiecznych wraz z opiekunami, korzystając z zaproszenia niemieckich przyjaciół przebywała w miejscowości Quedlinburg.
Byli to: Sylwia Grzegorczyk , Ewelina Zawartka, Grzegorz Jakubowski, Iwona Górka, Barbara Zagdańska i Mariusz Garbacz. Towarzyszyli im: Barbara Zbylut- kierownik WTZ. Katarzyna Korzekwa – pielęgniarka, Anna Gontek - instruktor terapii, Leszek Makuch - kierowca, Anna Sykuła- germanistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich, która była tłumaczką.
To już kolejna taka wizyta w ramach współpracy naszego powiatu z powiatem Harz. Jak mówi p. kierownik – „Celem naszej wizyty w powiecie Harz w tym akurat terminie była chęć zobaczenia i odczucia klimatu i atmosfery przedświątecznej. Niemcy chcieli nam pokazać, jak wygląda ich miasto, jak organizowane są jarmarki świąteczne. Poza tym, kolejna już grupa naszych podopiecznych i instruktorów, poznała, jak funkcjonuje model niemiecki pomocy społecznej.
Była wymiana doświadczeń i wspólna praca niepełnosprawnych przy składaniu długopisów i pakowaniu nasion oraz w gastronomii.
Rozwiązania systemowe u naszych sąsiadów są bardzo ciekawe – kontynuuje pani kierownik, - bowiem warsztaty ich różnią się znacznie od naszych. Tam niepełnosprawni pracują i otrzymują za tę pracę wynagrodzenie. Ich obszary działalności to: prowadzenie pralni, hoteliku dla zwierząt, pielęgnacja terenów zielonych w mieście, prowadzenie galerii i kawiarenki.
Większość podopiecznych, którzy są zatrudnieni w placówce, mieszka we wspólnotach, które są czymś w rodzaju naszych mieszkań chronionych”

Wymiana doświadczeń podczas wspólnej pracy


Plonem naszej poprzedniej wizyty były piękne prace plastyczne, jakie stworzyli uczestnicy pod kierunkiem instruktorki plastyki Izabeli Fatalskiej. Obrazy przedstawiają starą architekturę uroczego miasta Quedlinburg z jego kolorowymi kamienicami z pruskiego muru.
” Nasze prace tak spodobały się niemieckim opiekunom niepełnosprawnych, że postanowili urządzić u siebie wystawę – opowiada kierownik Barbara Zbylut. – Cieszyło nas to ogromnie, tym bardziej, że część obrazów miało być wystawionych na sprzedaż. Niezwykle emocjonalnie przeżyliśmy wystawę naszych prac plastycznych, którą Niemcy już po raz drugi zorganizowali nam w galerii "Biały Anioł”. Przygotowaliśmy 40 obrazów, zaprezentowaliśmy również dekorację świąteczną. Część prac została sprzedana już w pierwszym dniu wystawy. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną wpłacone przez organizatorów niemieckich na nasze konto i zgodnie z naszymi przepisami przeznaczone na szeroko rozumianą rehabilitację społeczną naszych podopiecznych”.


Zwiedzamy okolicę


I spacer po mieście


Z ogromną ciekawością śledziliśmy powstawanie szklanych wyrobów w hucie szkła.


Quedlinburg w przedświątecznej atmosferze


Serwowane posiłki były wyśmienite


Nie brakowało również dodatkowych atrakcji


Czas się pożegnać...
Na pożegnanie otrzymaliśmy od Niemców pomoc w formie materiałów do terapii, a każdy z podopiecznych prezenty świąteczne.


W drodze powrotnej oglądaliśmy największą figurę Chrystusa Króla w Świebodzinie.


Cieszymy się bardzo z naszej wycieczki i przygotowujemy się już do kolejnego wspólnego polsko – niemieckiego przedsięwzięcia, jakim będzie w tym roku wycieczka do Watykanu.29.09.2010

Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych ELIOS 2010

Członkowie sekcji Olimpiad Specjalnych "Olimpijczyk” w Końskich, powrócili z Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych ELIOS 2010 odbywających się w Warszawie niezwykle szczęśliwi i pełni wrażeń. Przywieźli piąte miejsce w najsilniejszej grupie koszykówki zunifikowanej, czyli takiej, gdzie w drużynie niepełnosprawnym zawodnikom pomagają zawodnicy zdrowi, zwani partnerami. W tej właśnie drużynie zawodnikiem był nasz uczestnik Sebastian Gontek. Gratulujemy !!!22-23.06.2010

Wycieczka. Pszczyna – Wisła – Chorzów.

Niecierpliwie wyczekiwaliśmy tego dnia. Po całorocznej pracy marzyły nam się wycieczkowe przygody. Rozpoczęliśmy je od zwiedzania rezydencji magnackiej – Muzeum Zamkowego w Pszczynie.


W Wiśle podziwialiśmy przepiękne górskie krajobrazy


Spacer po rynku


Obok słynnej skoczni narciarskiej


Nad górskim potokiem


W ZOO w Chorzowie


Szkoda że przyjemne chwile tak szybko mijają28.05.2010
WIZYTA NASZYCH PRZYJACIÓŁ Z NIEMIEC

Już po raz drugi niepełnosprawni z niemieckiego miasta Quedlinburg, wraz z opiekunami, Ulrikiem Kleye i Hinrichem Warnecke odwiedzili naszą placówkę. Podobnie, jak podczas zeszłorocznej wizyty postaraliśmy się, aby goście czuli się u nas dobrze i wrócili do domu pełni niezapomnianych wrażeń. Integrowaliśmy się nie tylko podczas wspólnych zajęć warsztatowych, ale również w trakcie wycieczek po ziemi świętokrzyskiej. Odbyło się spotkanie z marszałkiem województwa świętokrzyskiego, zwiedziliśmy słynny Park Jurajski w Bałtowie, konecki Dom Pomocy Społecznej "Cichy Zakątek”, była wspaniała zabawa przy ognisku w Maleńcu.

Z wizytą u marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa

Wycieczka do Bałtowa

Ognisko w Maleńcu
Po wspólnej pracy i wycieczkowych trudach czas na pełny relaks. Z pomocą młodzieży z ZSP nr1 pod opieką p. Doroty Dudy zabawa była przednia.

Była to niestety pożegnalna zabawa. Tak podsumował pobyt u nas Hinrich Warnecke, który z podobną grupą był w Końskich także rok temu: „Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Bałtowa i tego, co znajduje się we wspaniałym parku rozrywki. Cieszymy się z gościny u marszałka w Kielcach i ze wspólnej zabawy. W Końskich czujemy się jak u siebie w domu, dlatego zawsze chętnie tu będziemy wracać, by pomagać waszym niepełnosprawnym. Marzy mi się, aby mogli oni pracować tak jak nasi w specjalnym zakładzie, gdzie za swoją pracę otrzymują zapłatę”.

Pod koniec bieżącego roku mamy w planie wyjazd do Quedlinburga.20.05.2010
Ogólnopolski Piknik Muzyczny Trzebinia 2010

To nic że pada deszcz, jest zimno i mało przyjemnie. Piknik Muzyczny w Trzebini bez nas ? To wykluczone. Nasz solista Mateusz Baczewski z zespołu „Arabeska” tak rozgrzał publiczność że nikt nie siedział podczas jego prezentacji - wszyscy razem śpiewali, tańczyli i ogólnie było super. My zawsze na przeglądy artystyczne przywozimy wyśmienity humor…12.02.2010
Przegląd Teatralny „Albertiana” – Lublin.

Na tym prestiżowym przeglądzie któremu patronuje Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”, nie mogło nas zabraknąć. Przygotowaliśmy bardzo ambitny spektakl p.t. „Nasienie” który wymagał od uczestników pamięciowego opanowania bardzo dużej ilości tekstu. Całoroczny wysiłek naszej grupy artystycznej zaowocował zakwalifikowaniem się do drugiego etapu eliminacji. Po obejrzeniu spektaklu, jury skierowało wiele ciepłych słów pod adresem Grzegorza Jakubowskiego i Aleksandry Kucharskiej ( aktorzy pierwszoplanowi) podziwiając ich talent aktorski i wspaniałe umiejętności recytatorskie. Rafał Łabędowicz -debiutant na scenie, mimo ogromnej tremy i mocno bijącego serca spisał się profesjonalnie. Wszyscy artyści, wczuwając się mocno w swoje role otrzymali dużą dawkę pozytywnych emocji i z pewnością będą długo pamiętać te niezapomniane chwile.
17.12.2009
Wigilia

Podtrzymując piękną polską tradycję, kolejny raz spotkaliśmy się przy wspólnym wigilijnym stole. Wraz z zaproszonymi gośćmi z ogromnym wzruszeniem łamiąc się opłatkiem życzyliśmy sobie nawzajem szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym 2010 Roku. Spotkanie uświetnił nasz zespół artystyczny „Arabeska” przedstawiając piękny i pouczający spektakl jasełkowy.
03.12.2009
Rozstrzygniecie Konkursu Plastycznego „Moje marzenia” .

Konkurs Plastyczny „Moje marzenia” zorganizował Urząd Marszałkowski-Biuro Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w Kielcach. Uroczystość rozstrzygnięcia i wręczenia nagród odbyła się w Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury. Ponad 220 prac wpłynęło na konkurs, z czego nasz WTZ nadesłał 12 prac które zostały wykonane w pracowni plastyczno-ceramicznej i artystycznej z elementami informatyki.
Wśród wyróżnionych i nagrodzonych znalazło się troje naszych uczestników:

  • III miejsce - Agnieszka Zimnoch za pracę p.t. „Wznieść się ponad przeciętność” w kategorii rysunek
  • Wyróżnienie – Grzegorz Sidor za pracę p.t. „ Żyć jak w bajce” w kategorii malarstwo
  • Wyróżnienie - Grzegorz Jakubowski za pracę p.t. „Będę widział” w kategorii rysunek.
Nagrody wręczał wicemarszałek Zdzisław Wrzałka. Wręczenie nagród uświetnił występ naszego zespołu artystycznego „ARABESKA” który przedstawił piękny i wzruszający spektakl p.t. „Miejcie nadzieję”. W spektaklu wzięli udział uczestnicy: Grzegorz Jakubowski, Agnieszka Zimnoch, Aleksandra Kucharska, Wiesław Zuchmański, Mariusz Garbacz i Mateusz Baczewski.


Grzegorz z dumą prezentuje swoja wyróżnioną pracę:5-6.10.2009
Wycieczka do Warszawy.

Tym razem celem naszej wyprawy była Warszawa. Ale było fajnie!!! Tu, w stolicy jest tyle ciekawych miejsc które można odwiedzić...

10.09.2009
Wyjazd do Quedlinburga

Na zaproszenie Andreasa Löbela – Dyrektora Warsztatu w Weddersleben część naszych podopiecznych i kadry przebywała z rewizytą w pięknym i zabytkowym mieście-Quedlinburg w ramach współpracy naszego powiatu z powiatem Harz.

Gorące powitanie i radość ze spotkania.Wspólna zabawa, atrakcje, niespodzianki.Zawody sportoweZdobycie I miejsca jest bajecznie proste w towarzystwie tak pięknych kobiet…Gospodarze prezentują artystyczne umiejętnościLosowanie fantówSpacer po rynku…i wieczorne tańceCelem naszej wizyty była nie tylko aktywna integracja, ale również kontynuowanie doświadczeń i poznanie jak funkcjonują podobne placówki u naszych sąsiadów. Rozwiązania systemowe są tam bardzo ciekawe, ich warsztaty różnią się od naszych. Tam niepełnosprawni pracują i otrzymują wynagrodzenie. Prowadzą min. pralnię, kawiarnię, hotelik dla zwierząt, galerię, pielęgnują tereny zielone.A to już nasza wspólna pracaTłumaczka p.Ania Sykuła z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1w Końskich.W Galerii „Biały Anioł” odbyło się otwarcie wystawy naszych prac. Wystawę zwiedzili: Burmistrz Miasta Quedlinburg –Dr Eberhard Brecht i Starosta Powiatu Harz – Dr Michael Ermrich.
W tak przyjemnej atmosferze czas płynął bardzo szybko.

Pożegnalna kolacja
I nadszedł dzień wyjazdu

4-5 lipca 2009 r.

Kuźnice Koneckie –Maleniec, Końskie

Lokalna tradycja promująca nasz powiat w tym roku obchodziła swoje 10-lecie. Uroczystość miała barwną oprawę i niepowtarzalny charakter. Były inscenizacje historyczne, występy zespołów artystycznych i wiele innych atrakcji. Jak co roku prezentowaliśmy prace naszych uczestników ale tegoroczne Kuźnice miały dla nas szczególny wymiar. Kapituła Marki Koneckiej przyznaje nagrody dla najbardziej zasłużonych instytucji i osób promujących powiat konecki w kraju i za granicą. Było nam bardzo miło usłyszeć:
„Warsztat Terapii Zajęciowej z Końskich skutecznie podejmuje takie działania które w konsekwencji prowadzą do przełamywania barier mentalnych i instytucjonalnych. Pracownicy WTZ w Końskich wielokrotnie wychodząc poza ustawowe powinności kierując się autentyczną misją i otwartością na drugiego człowieka robią wszystko aby ich podopieczni mogli żyć normalnie bez piętna inności” Nagrodę „Marka Konecka” dla WTZ odebrała kierownik Barbara Zbylut.

21 maja 2009 r.

Ogólnopolski Piknik Muzyczny w Trzebini

Nasz zespół artystyczny „Arabeska” chętnie prezentuje swoje umiejętności na wielu prestiżowych przeglądach i konkursach. Do Trzebini mamy bardzo daleko, ale długą drogę zrekompensowały nam niezapomniane wrażenia. Mateusz wyśpiewał wyróżnienie. Brawo!!!

21 maja 2009 r.

Ognisko w Cieklińsku

Tradycyjnie, jak co roku na zaproszenie naszych przyjaciół odpoczywaliśmy na łonie natury. Towarzyszyła nam wspaniała pogoda, miła atmosfera, i jak zawsze pyszne jedzenie. A odpoczywać potrafimy na różny sposób…

21.05.2009

22 kwietnia 2009 r.

WIZYTA NASZYCH PRZYJACIÓŁ Z NIEMIEC

W dniach od 15 do 22 kwietnia 2009 roku, na zaproszenie Andrzeja Marka Lenarta – Starosty gościliśmy grupę osób niepełnosprawnych Warsztatu Terapii Zajęciowej z Weddersleben.
Szefem niemieckiej grupy , która liczyła 9 osób, był Hinrich Warnecke.
Celem spotkania oprócz aktywnej integracji była chęć kontynuowania wymiany doświadczeń oraz prezentacji obszarów działalności tego typu placówek. Plan wizyty obejmował liczne konkursy i zabawy połączone z prezentacją praktycznych umiejętności uczestników warsztatów

Gości niemieckich powitał Zarząd Powiatu

Z każdym dniem, bariera językowa coraz mniej przeszkadzała, słowa zastąpiły miłe gesty, uśmiech, uściski.

Wymienialiśmy nasze umiejętności – goście uczyli nas wykonywać papier ręcznie czerpany, okładki na książki, rzeźbienia ozdób drewnianych, my natomiast prezentowaliśmy swoje możliwości plastyczne i muzyczne.

Wspólnie przygotowaliśmy potrawę polską i niemiecką.


Ku zaskoczeniu wszystkich nasz uczestnik Krzysztof , bez trudu porozumiewał się z gośćmi w ich rodzimym języku. Potrafił czasami wyręczyć tłumaczki….


Z zaciekawieniem oglądamy projekcję o działalności placówki naszych niemieckich gości.


Młodzież Samorządu Szkolnego ZSP nr 1 w Końskich pod opieka p. Doroty Dudy przygotowała przedstawienie w języku niemieckim ukazujące obraz współczesnej kobiety. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami, wszyscy byli zachwyceni ogromną dawką humoru ukazaną z niebywałą swobodą językową.


Zwiedzanie zabytkowego Zakładu w Maleńcu którego historię opowiadał osobiście Pan Bogdan Soboń – Wicestarosta.


Wspólne grillowanie i próby tańca słowiańskich rytmów w wykonaniu naszych przyjaciół z Niemiec. Trzeba przyznać że radzili sobie całkiem nieźle…


Dużą przyjemnością był pobyt w grocie solnej Końskich.


…i na pływalni w Czarnieckiej Górze


Piękno Gór Świętokrzyskich oczarowało naszych gości.- wszak to wspaniały zakątek naszej polskiej ziemi, opiewany przez wielu poetów i pisarzy. Wspólnie zwiedziliśmy najpiękniejsze miejsca.
Szczególne wrażenie zrobiły na gościach Jaskinia Raj, Tokarnia oraz Dąb „ Bartek ”.


Życzeniem naszych gości było znaleźć się …na targowisku w Stąporkowie


…i czas na zakupy


Polskie lody wyśmienicie smakują…mniam - palce lizać
Wśród wielu atrakcji czas płynął bardzo szybko i nieuchronnie nadszedł dzień pożegnania.

Pożegnalny wieczór uprzyjemniał gościom występ muzyczny przygotowany przez młodzież z ZSP nr 1 w Końskich. Gości wspólnie żegnali samorządowcy koneccy w osobach : Helena Obara – Przewodnicząca Rady Powiatu, Andrzej Marek Lenart – Starosta Konecki, Bogdan Soboń – Wicestarosta, Danuta Leśniewicz i Wiesław Basiak – Członkowie Zarządu Powiatu oraz Krzysztof Jasiński – dyrektor ZSP nr 1 w Końskich. Kontakt językowy między uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej zapewniały germanistki ZSP nr 1 w Końskich – Anna Teler, Anna Sykuła , Agnieszka Kasprzak – Sobczyk oraz Renata Miler.
Nasz WTZ otrzymał zaproszenie do odwiedzenia Quedlinburga w dniach 12 – 13 września br. W tym czasie na ich terenie odbywa się „ Święto kwiatów” .
19 marca 2009 r.

Wystawa prac uczestników. Dom Kultury w Stąporkowie

Prace naszych uczestników prezentują wysoki poziom artystyczny. Zaproszenie do zorganizowania wystawy w Domu Kultury w Stąporkowie potraktowaliśmy jako szczególne wyróżnienie. Otwarcie było bardzo uroczyste, urozmaicone piękną recytacją wiersza naszych uczestników – Agnieszki i Grzegorza, a przybyli goście z zainteresowaniem podziwiali nasze prace.

20 lutego 2009 r.

Przegląd teatralny „ALBERTIANA”

Na tym prestiżowym konkursie któremu patronuje Anna Dymna ,co roku prezentujemy nasz artystyczny dorobek. Jako jedyny zespół z woj. świętokrzyskiego zakwalifikowaliśmy się do II etapu przeglądu. To dla nas ogromny sukces gdyż wymagania stawiane artystom w tym konkursie są bardzo wysokie.

Artyści z ogromnym zaangażowaniem wcielają się w bajkowe postacie.

13 stycznia 2009 r.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mam marzenie”

Ten rok rozpoczął się dla nas bardzo szczęśliwie. Grzegorz Sidor za swoją pracę malarską p.t. „Podróż do Wenecji” zdobył zaszczytne III miejsce. Obraz musiał być piękny, skoro wśród trylu prac został zauważony przez jury.

Zadowolony Grzegorz z nagrodą którą osobiście mu wręczył wicemarszałek Zdzisław Wrzałka.